روش کار دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمینگ
دستگاه رول فرمینگ چیست؟
1397-03-06
کاربرد دستگاه رول فرمینگ
1397-06-11

روش کار دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمینگ چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟همانطور که می دانیم  دستگاه رول فرمینگ  طی مراحلی ورقه های فلزی از قبیل آهن ،استیل، آلومنیوم و …  را فرم داده و این عمل با استفاده از قالب های فرم که به شکل غلطک  می باشند انجام می گیرد. این غلطک ها بر روی شافت هایی که توسط تعدادی یاتاقان مهار می شوند انجام می شود .

فرایند رول فرمینگ به دو صورت انجام می شود که شامل سرد و گرم می باشد . رول های فرمینگ سرد برای فرم دهی در مواردی که ورق های فلزی دارای ضخامت های پایین می باشند مورد استفاده قرار می گیرند ولی رول های فرمینگ گرم در فرم دهی ورق های فلزی با ضخامت های بالا به کار برده می شوند .

رول های فرمینگ دارای مزایای زیادی نسبت به روش های سنتی قدیمی از قبیل خم کن ، پرس برک ، نورد و … دارد که از جمله ی مهمترین آن  مزایا به دست آوردن محصولاتی با کیفیت بالا و یکنواخت می باشد . از دیگر مزایای دستگاه  رول فرمینگ سرعت بالا در انجام کار و همچنین نیاز نبودن به اپراتور مستقیم می باشد . در روش رول فرمینگ نیازی به نیروی کار نیست/ و فقط از نیروی کار در جهت انجام بسته بندی و دپوی محصولات استفاده می شود و از این رو باعث می شود که هزینه ی تولید کاهش پیدا کند .

دستگاه های رول فرمینگ انواع متفاوتی دارند که هر کدام روش کار و کاربرد های خود را دارند که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم :

1 – دستگاه رول فرمینگ ال اس اف

از این نوع دستگاه رول فرمینگ برای ساخت مقاطع سی فرم و یو فرم با سایز های مختلف برای کاربرد در داخل دیوار های کاذب در سازه های عمرانی استفاده می شود . این نوع دستگاه شامل کویل باز کن و مجموعه های برش و پانچو و مجموعه ی فرمینگ با قابلیت تغییر فاصله میان قالب ها و قابلیت تولید عرض های مختلف می باشد .

2 – دستگاه رول فرمینگ طرح سفال

از این نوع دستگاه در ساخت ورق ها به شکل فرم و فرم سفال و ساخت ورق به شکل و فرم سفال پله دار استفاده می شود . این نوع رول فوم نیز دارای کویل و مجموعه ی فرمینگ ورق های رنگی و پرس پله و برش پایانی می باشد .

3 – دستگاه رول فرمینگ پوشش سقف

این نوع از رول دارای دو نوع رول فرمینگ سینوسی یا کرکره و رول فرمینگ ذو ذنقه می باشد .

4 – دستگاه رول فرمینگ ساندویچ پانل

از این نوع دستگاه رول فرمینگ جهت تولید ورق های فرم گرفته برای کاربرد ساندویچ پانل استفاد می شود .

روش کار رول فرمینگ

نحوه ی کار این دستگاه ها به گونه ای است که در آن ورقه های فلزی از بین غلطک ها عبور می کنند و موجب تغییر شکل یا همان فرم گیری آن ها می شود . متداولترین روش فرم دهی همان استفاده از غلطک می باشد . سرعت انجام کار با این دستگاه ها در حدی بالاست که باعث تولید در ظرفیت های بالا می شود و می توان روزانه چند صد تن فلز را فرم داد . دستگاه های رول فرمینگ از اجزایی همچون قفسه ی نورد ، غلطک ها ، یاتاقان ها و همچنین محفظه ای برای محافظت کردن این قطعات و نیروی محرکه ای برای به حرکت در آوردن غلطک ها می باشد و همچنین برای کار دستگاه های رول فرمینگ نیاز به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی می باشد که برای تنظیم نیرو و کنترل آن و همچنین سرعت دورانی غلطک ها نیاز می باشد .

قفسه های فرمینگ بر حسب تعداد قالب ها و آرایش آن ها نسبت به یکدیگر تقسیم بندی می شوند . قفسه ی فرمینگ شامل دو غلطکی ، سه غلطکی ، چهار غلطکی و شش غلطکی و اقماری می باشد که نحوه ی کارشان با هم متفاوت می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب پانل گچی در تبریز و کناف در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *