مقاومت کناف در برابر حرارت

انواع سقف کاذب
انواع سقف کاذب
1396-10-09
کناف در تبریز
کناف در تبریز
1396-11-20

مقاومت کناف در برابر حرارت

کناف در تبریز

کناف به عنوان یکی از رایج ترین سقف های کاذب در معماری دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی است. از جمله این موارد می توان به مقاومت کناف در برابر حرارت و زلزله و عایق صوتی بودن آن اشاره کرد. در این مطلب نیز سعی شده است به مقاومت کناف در برابر حرارت و سایر مسائل پرداخته شود.

مقاومت کناف در برابر حرارت

با توجه به نوع ساختار استفاده شده در ساختمان می توان ضریب انتقال حرارت در ساختمان را تعیین کرد. دیوارهای جدا کننده معمولا در بین فواصل فضاهای کنترل شده از جهت حرارتی تعبیه می شوند. در صورتی که در فواصل کنترل نشده یا نیمه کنترل شده قرار بگیرند جاگیری عایق پشم معدنی در ساختار بسیار ضروری خواهد بود. از جمله عواملی که می توان آن ها را در میزان عایق حرارتی بودن دیوار موثر دانست عبارتند از: ضخامت و تعداد صفحات، اندازه استادها، ضخامت و خواص لایه عایق پشم معدنی به کار رفته. با مراجعه به مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان می توان میزان عایق حراتی مجاز دیوار را محاسبه کرد.

 

پانل های روکش دار گچی تا چه حدی در مقابل حریق مقاوم هستند؟

پانل های روکش دار گچی خود به تنهایی قادر به مقاومت در برابر آتش سوزی نیستند. بلکه فقط در قسمت داخلی ساختار می توانند این ویژگی را تا ۱۸۰ دقیقه تامین کنند. برخی صفحات روکش دار گچی مانند FR یا GKF که حاوی الیاف شیشه هستند، طبق نظر مشاور پروژه در مکان هایی که نیاز به حفاظت در برابر حریق دارند استفاده می شوند. برای نمونه می توان در پوشش تیرهای فولادی و ستون ها از این نوع کناف ها بهره برد. چون یکی از معایب سازه های فولادی دوام کمتر آن ها در برابر آتش سوزی است، به صورتی که پس از رخ دادن حربق ممکن است به نابودی ساختمان منجر شود. طبق مقررات و استانداردهای ملی سازه های فولادی بایستی در برای مدت زمان مشخصی در برابر آتش سوزی ایمن و مقاوم سازی شوند.

رنگ روکش این صفحات گچی صورتی بوده و در امتداد محور میانی پشت آن ها مهر قرمز کناف چاپ می شود.

میزان مقاومت کناف در برابر ضربه چقدر است؟

میزان مقاومت و ایستایی دیوارهای کناف در برابر ضربه از مسائل مهمی است که باید به هنگام خرید کناف در تبریز نیز مورد توجه باشد. به طورکلی ساختار کناف در برابر ضربه های متعارف در فضاهای ساختمانی از خود مقاومت نشان می دهد. هم چنین با افزایش دادن تعداد لایه های پوششی، افزایش ضخامت لایه های پوششی و کم کردن فواصل سازه ها میزان مقاومت دیوارها در برابر ضربه افزایش پیدا می کند.

دیوارهای کناف به راحتی در برابر نیروهای عمود بر صفحه از خود مقاومت نشان می دهند. طبق محاسبات انجام شده دیوارهای کناف در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از ۵ گرم مقاومت دارند. دیوارهای کناف رفتار میان قابی عالی و انعطاف پذیری دارند. با اجراکردن اتصالات مناسب می توان این دیوارها را از قاب های سازه جدا کرد تا از اثرات متقابل بین دیوار و سازه جلوگیری گردد. با این کار دیوار شکست انفجاری نیز نخواهد داشت و آواری ایجاد نمی کند.

Earthquake resistance

نکات لازم در راستای طراحی سقف های کاذب ایمن در برابر زلزله

عوامل مهم در طراحی زلزله شامل نوع ساختمان، موقعیت جغرافیایی منطقه و خاک بستر است. بیش از 90 درصد از خاک های ایران در برابر خطر وقوع زلزله قرار دارند و این مسئله ایران را جزو کشورهای زلزله خیز کرده است. در این راستا مطابق با آئین نامه زلزله ایران عناصری مانند سقف کاذب باید علاوه بر سبک بودن، شکل پذیری نیز داشته باشند. شکل پذیری سقف کاذب در زمان حرکت رفت و برگشتی زلزله با حفظ نمودن ایستایی سقف و عدم آسیب رسانی به دیوارهای پیرامون دارای اهمیت می شود.

علل به کارگیری کناف به عنوان سقف کاذب در معماری

از دلایل عمده استفاده کناف در تبریز و سایر شهرها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-سهولت انجام کار

2- سرعت و دقت بالای نصب کناف

3- ایمن بودن در برابر زمین لرزه

4- مقاومت کناف دربرابر حرارت و حریق (عایق حرارتی)

5-عایق صوت، رطوبت

6- تعمیرات و نگه داری آسان

7- انواع پانل گچی طرح دار

کاربرد کناف در اقلیم های مختلف

براساس شرایط مختلف اقلیمی سیستم کناف ساختارها و محصولات متفاوتی را عرضه می کند.برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب کناف در تبریز و پانل گچی در تبریز با ما تماس بگیرید.

نویسنده: مهری رقمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *