نکات مهم در  اجرای سقف کاذب

انواع پانل کناف از نوع گچ
انواع پنل کناف از نوع گچ
1397-03-03
تهیه مواد با کیفیت سقف کاذب
خرید مواد یا متریال با کیفیت سقف کاذب
1397-03-03
نکات مهم در اجرای سقف کاذب

نکات مهم در  اجرای سقف کاذب

سقف کاذب دارای تنوع بسیار است ؛سقف کاذب ثابت و سقف کاذب متحرک و سقف کاذب دکوراتیو که نوع ثابت خود به دو دسته ( شامل دوتیپ  AوB) تقسیم می گردد.

 • سقف کاذب ثابت:(سقف کاذب با سازه دو طرفه D112) A) و  سقف کاذب با سازه یک طرفه D1121) B) )
 • سقف کاذب متحرک
 • سقف کاذب دکوراتیو

 

1-  سقف کاذب با سازه دو طرفه D112) A)

این سقف کاذب از سقف هایی با سرعت اجرایی بالا می باشد و کاربرد آن در موارد زیر می باشد:

 • جهت پوشش سطوح بیشتر از 50 متر مربع
 • پهنه های بیشتر از 4متر

هنگامی که ارتفاع تاسیساتی (آویز ) بیشتر از 450 میلیمتر باشد .

در این نوع از ساختار می توان از یک یا چند لایه صفحه روکش دار گچی استفاده نمود که این صفحات از نوع معمولی یعنی (RG) که مقاوم در برابر حریق و رطوبت می باشند.بعد از اجرای زیر سازی و نصب صفحات روکش دار گچی توسط نوار و بتونه درزگیر،درزگیری انجام گرفته و در صورت نیاز می توان از 2تا 5میلیمتر پوشش گچ ساتن استفاده نمود تا سطح تمام شده کار مانند سطوح گچ کاری شود .

 

2- سقف کاذب با سازه یک طرفه D1121) B)

این نوع از سقف کاذب از سقف هایی با سرعت عملکرد بالا بوده و در موارد زیر استفاده می گردد :

جهت پوشش سطوح کمتر از 50 متر مربع ؛در دهانه های حد اکثر 4متر ؛و هنگامی که یک سقف ارزان با سرعت اجرایی بالا مد نظر باشد؛زمانی که ارتفاع تآسیساتی (اآویز)کمتر از 450میلیمتر باشد.

در این نوع ساختار می توانیم از یک یا چند صفحه روکش گچی استفاده نماییم که این نوع صفحات از جنس معمولی (RG)،و مقاوم در برابر حریق و رطوبت هستند. بعد از اجرای زیر سازی و نصب کردن صفحات روکش دار گچی توسط نوار بتونه و درز گیری در صورت لزوم می شود از 2تا 5 میلیمتر پوشش گچ ساتن استفاده نمود تا سطح کار مانند پوشش سطوح گچ کاری شود.

 

3- سقف کاذب دکوراتیو:

این نوع از سقف شامل زیر مجموعه بسیاری می باشد مانند سقف کاذب باکس ساده حاشیه،سقف کاذب باکس دارای نور مخفی حاشیه،سقف کاذب تونلی،سقف کاذب کمانی،سقف کاذب منحنی،سقف کاذب قوسی شکل،سقف کاذب گنبدی شکل می باشد. هر کدام از این سقف ها دارای کاربرد خاصی می باشند برای مثال در استخر از یک سقف کاذب بخصوص استفاده می شود تا بتواند صدا را جذب کند . که در این صورت باید سقف کاذب مورد استفاده طرح دار دکوراتیو باشد که سقف کاذب طرح دار خود جذب کننده صدا و اکوستیک هست. در لابی هتل ها همچنین به خاطر نماد و معماری  شهرها از سقف کاذب هماهنگ با معماری آن شهر استفاده می گردد که نوع سقف کاذب معرف معماری آن شهر می باشد.در مراکز عمومی از سقف کاذب عامه پسند که متناسب با سلیقه عمومی می باشد استفاده می گردد.

4- سقف کاذب متحرک :

این نوع  سقف کاذب شامل موارد زیر می باشد:

 • سقف کاذب کلیک
 • سقف کاذب شبکه ای

سقف کاذب کلیک خود شامل انواع زیر می باشد:

 • سقف کاذب با تایل گچی ساده
 • سقف کاذب با تایل گچی دارای روکش  PVC
 • سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC و پشت فویل الومینیومی
 • سقف کاذب AMF که دارای زیر مجموعه بسیاری می باشد
 • سقف کاذب مشبک که شامل موارد بسیاری می باشد

هر کدام از این نوع سقف ها دارای موارد مصرف خاص می باشند برای مثال در جایی که در پشت سقف کاذب رطوبت و یا لوله و تاسیسات نصب شده است و امکان تعریق وجود دارد از تایل دارای روکش  PVC استفاده می گردد . در مکان های دارای سقف معمولی که سقف صرفا جنبه پوشش تزیٌیناتی دارد از تایل ساده استفاده می شود در مکان های دارای سقف کاذب اکوستیک از تایل پانچ دار استفاده می شود که برای تایل پانچی منظم ویا نامنظم و مریعی می توان استفاده نمود.

سقف کاذب AMF :

کاربرد این سقف برای مکان هایی است که بخواهیم سقف کاذب هم عایق حرارت و هم عایق صوتی باشد .

نوع دیگری از سقف کاذب فلزی و آلومینیومی هم وجود دارد که دارای تنوع زیادی می باشد که موارد زیر را می توان نام برد:

سقف کاذب دارای تایل آلومینیومی ساده که این نوع سقف بصورت فلت ساده است

سقف کاذب فلزی دارای تایل تمام پانچ که مزیت آن جذب صوت بالای آن است و در پشت تایل های این نوع از سقف کاذب یک لایه نمد مانند استفاده شده است که به عنوان عایق و محافط جهت عبور حشرات از منافذ سقف می باشد.

سقف کاذب دارای تایل فلزی نیم پانچ که دارای جلوه خوبی بوده و سوراخ ها بصورت منظم در وسط تایل قرار می گیرند و این نوع از سقف به سه صورت ساده ،دارای تایل لبه دار و با سپری مخفی است.مزایای این سقف داشتن پایداری بیشتر نسبت به انواع دیگر می باشد و در حالت کلی این نوع از سقف جایگزین سقف های کاذب قدیمی مانند رابیتس و سقف کاذب گچی است .

سقف های مشبک کناف (Click) سقف هایی دارای قابلیت اجرایی سریع و آسان می باشند که از ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دارای سرعت اجرایی بالا
 • دسترسی آسان به فضای تاسیساتی در پشت سقف کاذب
 • تعمییر و خدمات نگهداری آسان
 • حذف نمودن رنگ آمیزی در صورت استفاده ازصفحات دارای روکش

در این نوع از سازه ها می توان از انواع صفحات موجود در بازار مانند تایل های گچی سوراخ دار (اکوستیک)،ساده دارای پوشش و بدون پوشش و نیز انواع تایل های آلومینیومی استفاده نمود .سازه سپری شکل با فاصله محور تا محور   600میلیمتر جزء اصلی این ساختار به شمار می آید که توسط آویز قابل تنظیم است و به سقف اصلی متصل می شود.

 

بتونه درز گیر:

مخلوطی است از گچ مخصوص و مواد دیگر افزودنی که بصورت پودر آماده ترکیب شده و با آب مخلوط می شود و جهت درزگیری مابین صفحات روکش دار گچی و محل پیچ ها کاربرد دارد.

از این بتونه جهت بتونه کاری و درزگیری با نوار کاغذی و یا نوار فایبرگلاس خاص در سیستم های ساخت بصورت خشک بکار می رود . از این ماده به صورت لایه های نازک برای درز گیری صفحات روکش دار و پر نمودن درز ها و نیز سوراخ قطعات بتونی،بتونه کاری سطوح آسیب دیده صفحات روکش دار گچی و نیز پر نمودن درزها و سوراخ های قطعات بتونی،و بتونه کاری سطوح بتونی و سفید کاری دیوارهای گچی با کمترین ضخامت مورد مصرف قرار می گیرد.

 

ترکیبات بتونه درز گیر :

ماده اصلی ترکیبات بتونه گیر کناف گچ بصورت پودر می باشد که حین ترکیب با دیگر افزودنی ها به کیفیت و خواص لازم برای استفاده جهت درزگیری و نازک کاری سطوح مصرف می شود.

 

پودر ماستینگ کناف :

از این محصول جهت استفاده برای سطوح صاف و نیز جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و پدیدار شدن محل درزها که نتیجه اختلاف نوع رنگ و مصالح زیر رنگ می باشد بعد از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی کاربرد دارد.

 

بتونه آماده یا (Readyfix):

این محصول بصورت آماده به بازار عرضه می شود و از آن در موارد زیر استفاده می گردد:

برای بتونه گیری صفحات روکش دار گچی همراه با نوار درزگیر برای پوشش کل سطوح بعد از اتمام مراحل درز گیری و پوشش درزها که در اصطلاح به آن ماستینگ کاری گفته می شود که این عمل از اختلاف حاصل از نوع مصالح در رنگ و جذب میزان رنگ متفاوت جلو گیری می کند.

 

پیچ ها :

پیچ های مورد استفاده در کناف از نوع Black phosphate بوده و جهت اتصال صفحات روکش دار گچی به سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه این پیچ ها 25میلیمتر،55میلیمتر، 35 میلیمتر ،45میلیمترموجود می باشند و جهت اتصال صفحات روکش دار به سازه های فلزی با ضخامت تا 7/0 میلیمتر بکار می روند .جهت اتصال صفحات به سازه های فلزی با ضخامت بیشتر از 7/0 میلیمتر و کمتر از 2/1 میلیمتر از پیچ های سر مته دار 25 از نوع T.B3.5×25)) استفاده می شود.

 

پیچ های اتصال پنل به سازه کناف (TN-TB) :

این نوع TN  یا نوک تیز جهت اتصال صفحات گچی به سازه های با ضخامت 7/0میلیمتر واز پیچ های سرمته دار یا  TBجهت اتصال صفحات گچی به سازه هایی با ضخامت بیشتر از 7/0 و کمتر از 25/0  میلیمتر استفاده می گردد .این نکته را باید در نظر گرفت اگر پیچ از چند لایه فلزی عبور کند مجموع ضخامت لایه ها ی فلزی و نوع پیچ باید در نظر گرفته شود.نکته پیچ های TN و  TBدر اندازه های 25،35،45،55،70میلیمتر به بازار عرضه می شوند.

 

پیچ های اتصال سازه به سازه کناف:

از پیچ های نوک تیز یا  LNجهت اتصال سازه های فلزی با ضخامت تا 7/0 میلیمتر و از پیچ های نوع  LBBیا سر مته دار چهت اتصال سازه های فلزی با ضخامت بیش از.7/0و کمتر از 25/0میلیمتر به یکدیگر استفاده می گردد اندازه پیچ های   LN۹میلیمتر و اندازه پیچ های LB۹/۵میلیمتر می باشد.

پیچ های اتصال به ساختار خشک کناف یا (FN):جهت اتصال سازه های فلزی با ضخامت 7/0میلیمتر به سازه های خشک استفاده می گردد . از مزایای این نوع پیچ،سر تخت بودن آن است که این اجازه را به ما می دهد که اتصال خوبی مابین سازه و سطح زیرین ایجاد نماییم.از موارد استفاده پیچ  FNبه اتصال را درلایه فوقانی دیوار کناف به سقف کاذب می توان اشاره نمود.باید یادآور شد که پیچ  FNبه زیر سازی فلزی ساختار خشک متصل می گردد نه به لایه پوششی تنها و این پیچ در طول های 35و65میلیمتر عرضه شده است.

 

پیچ رول و پلاک:

از این نوع پیچ جهت اتصال استاد ها و رانرها به عناصر اطراف محیط  دیوار استفاده می شود .به این دلیل استفاده از پیچ های گالوانیزه و رول پلاک با حد اقل 4میلیمتر و طول حداقل 52میلیمتر توصیه می شود.

 

صفحات مسلح سیمانی آکواپنل(Aqua panel):

این صفحات ترکیبی فشرده از سیمان پرتلند و مواد افزودنی مخصوص هستند که پشت و رو و لبه های طولی آن ها توسط شبکه ای از الیاف شیشه ای یا (فایبر گلاس ) مسلح شده اند.این صفحات تولید شرکت های Knauf وUSG هستند و جایگزین مناسبی به جای مصالح بنایی جهت ساخت و ساز های داخل و خارج بنا ها مانند دیوارهای خارجی،نما ها،سرویس های بهداشتی،استخر ها و غیره می باشند . کاربرد این صفحات در دیوار های خارجی و نیز در مکان هایی که درجه رطوبت بالا تر از 90درجه می باشد است.

ویژگی استفاده از این نوع صفحات شامل موارد زیر می باشد:

 • ساخت متنوع انواع دیوارها و نماهای خارجی
 • بازسازی و تغییر نماها
 • دیوارهای جدا کننده داخلی و خارجی و فضاهای خشک و تر
 • پوشش نما های داخلی درون تونل ها
 • دارای قابلیت استفاده در انواع سیستم های نمای خشک

 

نکات و اصطلاحات مهم در خرید:

همه پنل های گچی پیش ساخته در بازار به عنوان کناف عرضه می شوند . با اینکه می دانیم کناف نام یک برند می باشد و کارخانجات زیادی اقدام به تولید محصول گچ برگ نموده اند باید دقت نمود تا در هنگام خرید تنها قیمت مد نظرمان نباشد و به مشخصات فنی محصول نیز توجه کنیم.زیرا انواع متریال های با کیفیت در بازار موجود است و ما باید با توجه به نوع کاربرد و محل نصب و توجه به مشخصات فنی خواسته شده اقدام به خرید نماییم.

 

نحوه حمل و نگهداری در کارگاه:

باید دقت نمود تا هنگام حمل و نقل دچار پرت و شکستگی نگردد و نیز بایستی از بارندگی و تابش مستقیم نور خورشید محفوظ نگه داشته شود و در کارگاه در محل های تراز و سرپوشیده نگهداری شود تا تاب بر نداشته و پروفیل های آن دچار انحنا نگردد.

 

روش اجرای کلی :

در سقف های ساده کناف با سازه دوطرفه ۲ردیف سازه بصورت  F47قرار گرفته می شود.ردیف اول سازه F47 به نام ردیف باربر شناخته می شود .که تمام آویزها از سقف اصلی به سازه باربرمتصل است و ردیف دوم سازه های  F47 که به نام سازه پنل خور معروف است و پنل های مورد استفاده از قبیل پنل های معمولی و مقاوم در برابرحریق و پنل های مقاوم در برابر رطوبت وحرارت و پنل های سیمانی به آن پیچ می شوند و دو ردیف سازه باربر و پنل خور توسط کلیپس به یکدیگر متصل می گردند و در سقف های با یک ردیف سازه  F47آویزها و پنل ها همگی به یک ردیف سازه  F47پیچ می گردند.

 

اشکالات فنی در اجرای نا مطلوب سقف کاذب :

اجرا و سرپرستی سقف کاذب نیاز به کادر تخصص خاصی دارد و در صورت اجرای نامطلوب سیستم کناف نمی توان آن را مورد نقد وبرسی قرار داد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب کناف در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *