کاربرد دستگاه رول فرمینگ

روش کار دستگاه رول فرمینگ
1397-06-04
طراحی دستگاه رول فرمینگ
طراحی دستگاه رول فرمینگ 
1397-06-15

کاربرد دستگاه رول فرمینگ

در مقالات پیشین پس از معرفی دستگاه رول فرمینگ، به توضیح اینکه دستگاه رول فرمینگ چیست؟ و روش کار دستگاه رول فرمینگ اشاره شد.در این نوشته به تشریح کاربرد دستگاه رول فرمینگ می پردازیم.

دستگاه رول فرمینگ کاربرد های بسیار زیادی دارد که این کاربرد ها بسیار مهم و از ضروریات می باشند. دستگاه های رول فرمینگ دارای انواع متفاوتی می باشند که قابلیت های هر کدام متفاوت می باشد . از این دستگاهها در مواردی استفاده می شود که نیاز است به فلزات طرح های خاصی داده شده و به صورت انبوه تولید گردند . دستگاه های رول فرمینگ در ساختاری یک طبقه و دو طبقه تولید می شوند و از مهمترین ویژگی آن ها این می باشد که به ورق های رنگی یا روکش دار هیچ آسیبی در هنگام فرم دهی نمی رساند . از آن ها می توان در مقاطع پر مصرف هم چون روکش بام ، ساختمان ها ، کرکره ، گاردریل و انواع فرم های مختلف و ضخامت ها و عرض های مختلف به کار برد .  همان طور که می دانیم رول ها نیز دارای رول فرمینگ سرد و رول فرمینگ گرم می باشند و هر کدام برای کار های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال از نوع رول های فرمینگ سرد در صنایع ورق کاری بسیار متنوع استفاده می شود که محدوده ای از قطعات با دقت پایین با قطعات حساس و دقیق را پوشش می دهد . رول های فرمینگ سرد بیشتر در اتومبیل ها ، تجهیزات خانگی از قبیل یخچال و اجاق گاز و ماشین های ظرفشویی و لباسشویی و دستگاه های الکتریکی مخازن و تجهیزات ساختمانی و … به کار برده می شوند .

از دستگاه های رول گرم بیشتر برای مواردی استفاده می شود که نیاز به فرم دهی زیاد و تغییرات و شکل زیاد می باشند استفاده می شود .

کاربرد های رول فرمینگ

همانطور که گفتیم دستگاه های رول فرمینگ دارای کاربرد های زیادی می باشند که هر کدام در جهت کاری مورد استفاده قرار می گیرند ، بنابرین برای داشتن نوع کاربرد آن باید با انواع آن ها آشنا شویم زیرا کاربرد هایشان متفاوت می باشد .

انواع دستگاه های رول فرمینگ و کاربرد آن ها

دستگاه های رول فرمینگ دارای شش نوع می باشند که از جمله ی رایجترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دستگاه رول فرمینگ u. l

  • دستگاه رول فرمینگ گاردبل ( متال دک و ناودانی ) :

این نوع از دستگاه ها برای موارد زیادی به کار برده می شوند که شامل گاردبل ، گاردبل اتوبان ، حصار دامداری ها و … می باشد .

از متال دک برای کف سازی آپارتمان ها استفاده می شود ، علاوه بر این از آن جهت افزایش دادن اصطحکاک ما بین بتن و فولاد بر روی ورق نقطه گذاری می شود .

  • دستگاه رول فرمینگ ناودانی :

این نوع از دستگاه ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند حمل و نقل آسانی را شامل می شوند و از آن ها برای معماری های داخلی بیشتر استفاده می شود .

دستگاه های رول فرمینگ برای فرم دهی به ورق های فلزی به کار برده می شوند و هر کدام از ورق ها به منظور خاصی به کار برده می شوند و با فرم دهی شکل کامل برای کاری که قرار است استفاده شوند را به خود می گیرند . ورق های فلزی خود انواع متفاوتی دارند که شامل ورق های آهنی ، ورق های فولادی و ورق های استیل و ورق های رنگی و حتی ورق های پلاستیکی و … می باشد . این ورق ها کاربرد های بسیار زیادی دارند که به عنوان نمونه می توان گفت از ورق استیل برای میزآشپزی رستوران ها تولید می شود . ورق های رنگی برای ساخت سقف شیب دار و سر دری های ساختمان ها به کار برده می شوند . هر ورق دارای ضخامت های متفاوتی می باشد که با دستگاه های رول فرمینگ مخصوص فرم دهی می شوند و برای کار مورد نظر استفاده می شود .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب پانل گچی در تبریز و کناف در تبریز با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *